fbpx Skip to content

How much does it cost to live in the US?

If you are shuffling the possibility of going to live in the US in the coming months and you want to know how much does it cost to live there, I suggest you first know what the cost of living there, to know if you can make ends meet or not. In this article, you will quickly know how much it costs to live in the United States.

suburbs in united states

How much does it cost to live in the United States per month?

Insurance

The first thing you have to do is to hire an insurance policy so that you do not get a paste every time you have to go to the doctor or have to be hospitalized. A good insurance policy can cost about 150 dollars a month per person; If you are working and you get included medical insurance as perfect.

Food

Food-related expenses vary greatly depending on how many times you eat out, as restaurants in the United States are usually quite expensive (except for fast food). Also remember that you will have to leave a tip mandatory, which cannot lose 15% of the price of the account.

 

An American family of 4 people spends between 500 and 800 dollars a month in food costs. If you do not have family obligations, you only have to divide by 4 to get an idea of the money you will have to spend to be able to eat.

Studies

You must know that public education in the United States is free, however, private schools are quite expensive, their price may range between 6,000 and 30,000 dollars annually, depending on the category of this.

homes in new york city near the beach

Important

If you have in mind to study a career in the USA, you must have at least between 20,000 and 30,000 dollars saved, which is what will cost you the tuition during the 4 or 5 years of a career that takes you out. I do not include transportation costs to the university or accommodation.

Accommodation and rental

The expenses related to the Rental depends on many factors such as the city you are moving to if the neighborhood is expensive or cheap, the state in which the house is located…usually, renting an apartment of 3 or 4 rooms in the United States costs about 1,500 dollars a month. If you are going to share flat because that price will have to divide it among the number of tenants you are.

To all this, you have to add the price of the move from your country (if necessary). It’s hard to find a moving company that’s willing to bring your stuff from your home country for less than $7,000.

The capitol in Washington dc

Services

The cost of different services is as follows:

  • Internet: 60 ? 90 USD per month.
  • Mobile telephony: 70 ? 100 dollars per month.
  • Cleaning: 80 ? 100 USD per week.
  • Electricity: 130 ? 170 USD per month.
  • Child Care (Hire babysitter): $850 per month.

Vehicle

The price of the vehicle you are going to purchase will depend on its brand, but usually, cost between $6,000 and $12,000. This must be added to the insurance costs (not less than $100 per month), maintenance services (about $25 each month) and the price of petrol ($100 monthly).

To summarize everything, we could say that the cost of living in the United States is between 1,800 and 3,500 dollars per month.

In this video you’ll see 8 important tips every traveler should Know when traveling to the US:

Do you like this Post? Share it!

Please Help this Post reaches as many people as possible. Just Click below to share it in your favorite social networks. Thank you so much for your help!

trips advice share arrows